Podzimní aukce v galerii KODL

Koronavirus změnil plány skoro každému .  Také plánovaná jarní aukce Galerie KODL musela být zrušena.  Podle poslední informace byla přesunuta na tradiční podzimní termín, na neděli 29.11.2020.

A tak si další plastika, kterou jsem nabídla do aukce, na svého nového majitele ještě chvíli počká.

Podobně jako náměty z antiky, pověstí a bájí nebo pohádkové motivy ,  i  námět  kohouta se v tvorbě Jana Kutálka cyklicky vracel. Ovšem pouze jako téma – nikdy jako tvar. S nadsázkou říkal, že Brehma nepoužívá, realita by ho rušila. Dělá  kohoutovitost,  ne kohouta.

První  kohout z padesátých let vypadá úplně jinak než abstraktní plastika z let šedesátých.  Také v posledním roce života se mezi figurami Pozdníčků objevila dvojice Kokrháč a Puť, která na základním kónickém tvaru  nese  identifikační znaky kohouta.

Velká  plastika  Kohouta  z roku  74 , která se na aukci objeví, patří k těm  výjimečným.  Svým dekorem vzdáleně připomíná výšivky na lidových krojích. Pro svou mimořádnost je uvedena  v monografii  prof.Spurného  (Jan Kutálek, Odeon 1987) na dvoustraně  v detailu i v menším celku.

Do termínu aukce připravuje   Galerie KODL řadu akcí  – komorní tématické výstavy děl 19.století, meziválečné moderny, poválečného i současného umění, které je možné navštívit nejen fyzicky, ale i  prostřednictvím online přenosů na webových stránkách galerie.

Tam si zájemci mohou plastiku prohlédnout  – na každé výstavě patřila k těm, které budily  vedle laskavých skřítků a sluníček značnou pozornost. Moje dokumentární fotka totiž  není  ideální  a profesionální  je momentálně ve stadiu digitalizace…