Kam se panáci časem přestěhují?

Před mnoha lety jsem zdědila velký soubor barevné figurální keramiky mého tchána Jana Kutálka a od té doby se starám o její prezentaci.  Keramika je sice velmi odolná, ale častý transport jí nesvědčí – a tak, když po 15 letech skončila stálá výstava na hradě Svojanov u Poličky, vděčně jsem přijala nabídku přesunout kolekci na nově opravený zámek Linhartovy. Objekt patřící Městu Albrechtice měl pohnutý osud, který skončil demoličním výměrem, ale zásluhou současného kastelána a řady jeho přátel byl zachráněn a opraven. Stálá výstava keramiky Jana Kutálka pomohla podstatně zvednout návštěvnost zámku a spolu s řadou dalších akcí a výstav, které každou sezónu kastelán připravoval, se ze zámku stalo kulturní centrum regionu, které postupně oživilo i turistický ruch.

Ale čas běží, kastelán se zvolna chystá do důchodu a tak během dvou, tří let budou muset panáčci, jak svým plastikám děda říkal, zase změnit působiště. A protože ani já nemládnu, byla bych ráda, kdyby se mohli přestěhovat někam blíž – z Prahy do Krnova je to přece jen trochu daleko.

Jan Kutálek žil v letech 1917 až 1987, jeho díla jsou umístěna v Národní galerii, V Galerii hl. města Prahy a v řadě dalších.  Nejznámější jsou jeho pohádkové postavy, ale v souboru jsou i náměty z historie, folkloru, z antické mytologie z literatury či ze světa cirkusu. K velkým jubilejním výstavám (2007, 2017) vznikly dvě knížky s mnoha fotografiemi a dosud nepublikovanými kresbami. A na všech výstavách, které se nám podařilo uskutečnit, byla i při současné obrovské nabídce akcí návštěvnost vždycky vysoká. K dispozici je i několik filmů a rozhlasových nahrávek. 

 Pokud tedy vlastníte objekt (ať jako soukromá osoba nebo instituce), který opravujete a zároveň zvažujete jeho budoucí využití, možná by stálo za úvahu, zda neposkytnout časem azyl  pohádkovému světu barevné keramiky.

Budu ráda i za informace nebo kontakty, které my nás mohly nasměrovat. Dva – tři roky utečou jako voda a nerada bych, aby panáci skončili v banánových krabicích, když můžou přinášet radost a dobrou náladu – ostatně jí máme všichni čím dál víc zapotřebí.

Dana Kutálková

www.jankutalek.com,  www.zameklinhartovy.cz

 

Napsat komentář