Falzum s certifikátem pravosti

Dostala  jsem mail –  neznámý pán mi napsal, že  vydražill v aukci keramiku Jana Kutálka, ale nenašel  v dokumentaci žádnou podobnou, co prý jí říkám?  No, bohužel, byl to plagiát, přestože šlo o známou pražskou aukční síň. Něco mezi  Perunem a čertem, celé v hnědých tónech, a  stálo to na dřevěném podstavci – asi  aby se to nepřekotilo. Zkazila jsem tomu pánovi  radost, ale nesl  to statečně  s tím, že se pokusí  dražbu  zrušit.  Nabídla jsem mu, aby mi příště poslal fotku radši dřív, než začne dražit.

Během pár dnů opravdu přišel odkaz na  jinou známou pražskou aukční síň, kterou jsem do té doby považovala za solidní. A nestačila jsem se divit – položka č. 61 byl objekt s absurdním názvem Strašící čert, na fotografii byl i podpis „Kutálek“  tiskacími písmeny  na noze té věci. Na dovršení všeho se nabízel  i certifikát pravosti. Celé to bylo vyvedené zase v hnědé  barvě – napodobitelé dokážou sice   vyrobit tvar, ale málokdy si poradí s typickými barevnými  glazurami.  A zase šlo jednoznačně o falzum, což mi potvrdil i kamarád, který  se v díle JK  dokonale vyzná.

Co jsem měla napsat?  Že by mě zajímalo, kdo mohl na tohle vydat certifikát.  Dostala jsem odpověď, že keramiku nabízí výtvarnická rodina, vlastnící i jiné cenné originály. No, potěš pámbu, jestli  jsou  stejně spolehlivé jako tahle věc. Napsala jsem tedy pánovi, že výtvarnická rodina není záruka, že jistě nemají plastiku z první ruky, protože by věděli, že nejde o zpodobení čerta, ale že je spíš z rodu plivníků…. A pokud  se  mu  líbí, že mu ho rozmlouvat nebudu, ale jako investici bych ho rozhodně nebrala.  Pikantní na celé věci bylo, že když jsem si  otevřela  za pár hodin stránky aukce, ta věc se už jmenovala „Strašící plivník“. Tak k čemu je certifikát pravosti?

Do té aukční síně jsem napsala upozornění, že nabízejí  falzum.  Jako držitelka autorských práv mám totiž i povinnost starat se o dobré jméno  díla. A požádala jsem o nahlédnutí do certifikátu. Už je to dost dlouho a aukce brzo skončí.  A žádná zpráva. Třeba se ještě někdo nachytá?

Chápu, že může dojít k situaci,  že se v aukci objeví plagiát – ale pokud  si aukční síň chce zachovat dobrou pověst,  měla by reagovat okamžitě a původ díla  a certifikátu prověřit.  A taky odpovědět na zdvořilé upozornění, protože napodobení podpisu a nabídka certifikátu k plagiátu nejspíš naplňuje  trestný čin podvodu.

Jednou , před  delší dobou, jsem se s takovou  korektní reakcí setkala  na Aukru – po upozornění, že ta dvojice plastik stojí u mě na knihovně a jiná – ani podobná-  není  , byly figury okamžitě staženy z nabídky.

Proto upozorňuji   případné zájemce o keramiku  , že ani podpis, ani certifikát pravosti nemusí zaručit,  že  jde o originál Jana Kutálka.  Nerada bych zase někomu zkazila radost konstatováním, že ta keramika atelier Jana Kutálka nikdy neviděla.

 

Napsat komentář