Mimořádná příležitost

Před pár týdny jsem dostala mail s fotkou – byl na ní keramický  relief, který jsem neznala. Roboty, kteří na  něm byli, totiž jan Kutálek vymýšlel sice s nadšením, ale jen po krátkou dobu. Majitel mi psal, že kachel dostal jeho tatínek, který se s dědou znal a že se na roboty  vlastně celé dětství díval. A teď přišel čas poslat je dál… Zajímaly ho nějaké další informace.

Našla jsem v archivu  ezi kresbami dvě ,  které byly reliefu hodně podobné.  Tyhle obrázky  zachycovaly  různé nápady a náměty  a vznikaly   většinou během snídaně nebo při kávě a cigaretě. Děda je  obvykle  zahazoval, dokud mu je jeho bratr včas nesebral a neschoval – díky němu je dneska máme.  Kresby jsem naskenovala a poslala.  Skeny  majitel nechal zvětšit a vznikly tak  samostatné obrazy které ilustrují vznik díla.

Teď je kachel v nabídce  aukční síně Adolf Loos  Apartement and Gallery, v říjnu bude k vidění předaukční výstava a  v listopadu se bude dražit….

Ten keramický obraz je krásný a úplně se vymyká    obvyklé představě o tvůrci  plivníků, vodníků a sluníček. Snad přišel konečně čas vnímat  i další témata ve tvorbě Jana Kutálka – náměty z antiky, ze světa divadla, folkloru,  bájí a pověstí a  taky  ze světa robotů.

D.K.

Napsat komentář